Bonding
Zabieg ten jest stosowany do maskowania różnych defektów zębów, takich jak ukruszenia, wyszczerbienia, zniekształcenia, pęknięcia czy przebarwienia.
Bonding pozwala na skorygowanie wielkość zębów i szybkie zamknięcie przerwy między nimi, wyrównując tym samym zęby i ich koloryt.
Proces leczenia bondingiem rozpoczyna się od szczegółowej rozmowy z Pacjentem, podczas której określa się oczekiwania i omawia zalety oraz wady zabiegu. Następnie przystępuje się do profesjonalnej higienizacji i czasem wybielania, a lekarz prowadzący przygotowuje projekt przyszłych zębów. W zależności od zakresu prac, wykonuje się wycisk, aby utworzyć tzw. wax-up. Jeśli Pacjent zaakceptuje projekt, przystępuje się do pracy i modelowania zębów materiałem kompozytowym, a każda jego warstwa jest naświetlana lampą, a końcowa praca jest dokładnie polerowana.
Bonding zębów ma wiele zalet, m.in. jest to metoda mikroinwazyjna, nie wymagająca tak dużej ingerencji w strukturę zęba, jak w przypadku licówek pełnoceramicznych. Materiał kompozytowy jest łatwo naprawialny, a efekty estetyczne są widoczne od razu po zabiegu.
Przeciwwskazania do wykonania bondingu zębów są bardzo indywidualne i zależą od konkretnego przypadku. W przypadku rozległych wypełnień, dużych ubytków próchnicowych, stanie zapalnym czy nadmiernemu ścieraniu zębów, lepszym rozwiązaniem będzie protetyka klasyczna, poprzedzona wnikliwą diagnostyką.